Brz odgovor: Tikvice imaju samo oko 17 kalorija na 100 grama. Srednja tikvica od oko 200 grama ima oko 34 kalorije.

Cena u marketima: od 95 din/kg (Maxi) do 120 din/kg, u proseku oko 110 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 4 lanca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Tikvice
Tikvice. Foto: engin akyurt / Unsplash

Nutritivna vrednost tikvica na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije17 kcal
Proteini1.2 g
Ugljeni hidrati3.1 g
- od toga šećeri2.5 g
Masti0.3 g
Vlakna1 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Pola tikvice100 g~17 kcal
Srednja tikvica200 g~34 kcal
Velika tikvica350 g~60 kcal

Pohovane i punjene tikvice

Same tikvice skoro da nemaju kalorija, ali upijaju ulje. Pohovane tikvice pržene u ulju imaju okvirno 150 do 250 kcal na 100 grama, najviše zbog ulja i pohovanja. Punjene tikvice sa mlevenim mesom i pirinčem imaju oko 90 do 130 kcal na 100 grama, zavisno od fila.

Tikvice kao zamena za kaloričnije namirnice

Tikvice u poređenju sa drugim povrćem

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Tikvice17 kcal1.2 g0.3 g1 g
Krastavac15 kcal0.7 g0.1 g0.5 g
Paradajz18 kcal0.9 g0.2 g1.2 g
Paprika31 kcal1 g0.3 g2.1 g
Brokoli34 kcal2.8 g0.4 g2.6 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Recept: Ideje šta da skuvate od tikvica, od musake do krem čorbe, pogledajte na Tanjiru: recepti sa tikvicama.

Makronutrijenti tikvica po porciji

Tikvice imaju 17 kcal na 100 g, pa cela velika tikvica od 350 g ima oko 60 kcal. To ih čini jednom od najkorisnijih namirnica za povećanje zapremine obroka.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Pola tikvice (100 g)17 kcal1,2 g3,1 g0,3 g
Srednja tikvica (200 g)34 kcal2,4 g6,2 g0,6 g
Velika tikvica (350 g)60 kcal4,2 g10,8 g1,1 g

Porcija "srednja tikvica" od 200 g pokriva oko 2% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 8% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 1180 g tikvica.

Tabela: tikvice i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Tikvice171,23,10,31
Krastavac150,73,60,10,5
Bundeva2616,50,10,5
Brokoli342,870,42,6
Paprika31160,32,1
Kuvana testenina1315251,11,8

Tikvice su po kalorijama između krastavca i bundeve. Brokoli i paprika imaju više vlakana i vitamina, ali i tikvice su vredne zbog kalijuma i lake svarljivosti. Testenina je u tabeli jer je tikvice u obliku rezanaca često menjaju: razlika je osam puta.

Kako uklopiti tikvice u ishranu

Tikvice su namirnica koja "razblažuje" kalorične obroke: rendane u mlevenom mesu, u sosu za testeninu, u omletu ili palačinkama povećavaju zapreminu bez kalorija. Rezanci od tikvica umesto testenine štede 300 kcal po porciji.

Blage su po ukusu i primaju začine, pa se dinstane sa belim lukom i paradajzom ili pečene na roštilju uklapaju uz sve. Kožu ne treba ljuštiti: u njoj su vlakna i antioksidansi.

Na šta obratiti pažnju

Pohovane tikvice upiju puno ulja: 150 do 200 kcal na 100 g, deset puta više od svežih. Tikvice su bogate vodom i prirodno malo soli, pa su dobre kod povišenog pritiska. Retko, gorka tikvica sadrži kukurbitacine i može izazvati mučninu; ako je izrazito gorka, baci je.

Često postavljana pitanja

Da li su tikvice dobre za mršavljenje?

Odlične su. Imaju vrlo malo kalorija, puno vode i mogu da zamene deo testenine ili krompira, pa obrok ostaje velik uz mnogo manje kalorija.

Koliko kalorija imaju pohovane tikvice?

Okvirno 150 do 250 kalorija na 100 grama, najviše zbog ulja. Pečene u rerni sa malo ulja imaju oko 40 do 60 kalorija na 100 grama.

Koliko kalorija ima 100 g kuvanih tikvica?

Oko 15 do 20 kcal, praktično isto kao sveže. Dinstane sa kašičicom ulja na 300 g imaju oko 30 kcal na 100 g, pečene na roštilju sa malo ulja slično.

Da li tikvice imaju ugljenih hidrata?

Vrlo malo: 3,1 g na 100 g, od čega 1 g vlakna. Zato su tikvice jedna od osnovnih namirnica u keto i niskougljenohidratnoj ishrani i kod insulinske rezistencije.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo