Brz odgovor: Burek sa mesom ima prosečno oko 290 kalorija na 100 grama: standardno parče od 150g ima oko 435 kalorija.

Cena u marketima: od 299 din/kg (Univerexport) do 486 din/kg, u proseku oko 380 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 422 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 4 lanca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Burek
Burek. Foto: Murat Demir / Unsplash

Nutritivna vrednost bureka po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije290 kcal
Proteini9 g
Ugljeni hidrati25 g
- od toga šećeri1.5 g
Masti17 g
Vlakna1.2 g

Kalorije po veličini parčeta

ParčeTežinaKalorije
Manje parče (100g)100 g~290 kcal
Standardno parče (150g)150 g~435 kcal
Veliko parče / pola kola (250g)250 g~725 kcal

Burek sa mesom naspram bureka sa sirom

Burek sa mesom ima oko 290 kcal na 100 grama, dok burek sa sirom obično ima nešto više: oko 310–330 kcal na 100 grama, zbog masnijeg sireva i kajmaka koji se često dodaje. Glavni izvor kalorija u obe varijante je testo od kora umešano sa uljem, koje čini burek gustim kalorijama u odnosu na zapreminu.

Burek nije namirnica koju treba potpuno izbegavati, ali zbog visoke kalorijske gustine (mnogo kalorija u maloj količini) lako se pretera bez da se toga budeš svestan/na. Ako planiraš burek u toku dana, korisno je unapred mu 'napraviti mesta' u dnevnom kalorijskom budžetu.

Planiraš burek danas? Izračunaj svoj dnevni kalorijski budžet da znaš koliko ti prostora ostaje za ostale obroke.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti bureka po porciji

Burek sa mesom ima oko 290 kcal na 100 g, sa 17 g masti, jer se kore premazuju uljem ili mašću. Parče od 150 g je 435 kcal, a četvrt kila 725 kcal, više nego kompletan ručak sa mesom, prilogom i salatom.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manje parče (100 g)290 kcal9 g25 g17 g
Standardno parče (150 g)435 kcal13,5 g37,5 g25,5 g
Veliko parče / pola kola (250 g)725 kcal22,5 g62,5 g42,5 g

Porcija "standardno parče" od 150 g pokriva oko 22% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 7% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 27% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 70 g bureka.

Burek u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Burek290925171,2
Gibanica3001022181
Kifla29095342
Pica2661133102,3
Lepinja2709551,22,2
Proja280732132

Burek i gibanica su kalorijski blizanci: testo i masnoća. Pica ima nešto manje kalorija po gramu, ali se jede u većoj količini. Kifla je lakša jer nema masnoće u testu, ali ni ona nije "dijetalna".

Kako uklopiti burek u ishranu

Burek za doručak je kulturna institucija, i ne mora da nestane, ali mora da se broji: parče od 150 g sa jogurtom je 555 kcal, trećina dnevnog unosa, a drži sitost dva do tri sata jer je testo i mast bez vlakana. Ako je burek jednom nedeljno, u redu; svaki dan je 4.000 kcal nedeljno samo od doručka.

Kad ga jedeš, uzmi manje parče (100 g), jogurt umesto kisele pavlake, i neka ostatak dana bude lagan: povrće, proteini, bez peciva. Burek sa sirom nije lakši: sir dodaje mast, pa je često i kaloričniji od mesnog.

Na šta obratiti pažnju

Burek iz pekare nema deklaraciju i varira od 250 do 350 kcal na 100 g u zavisnosti od količine masti. Pizza burek i burek sa sirom i šunkom su često kaloričniji od mesnog. Burek se lako pojede u većoj količini nego što deluje: "četvrt" iz pekare je često 250 do 300 g.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima jedno parče bureka?

Standardno parče bureka sa mesom (oko 150 grama) ima približno 435 kalorija. Manje parče od 100g ima oko 290 kalorija.

Da li je burek sa sirom manje kaloričan od bureka sa mesom?

Ne: burek sa sirom je obično malo kaloričniji (310–330 kcal/100g) od bureka sa mesom (290 kcal/100g), uglavnom zbog masnog sadržaja sireva i kajmaka.

Da li burek može da se jede tokom mršavljenja?

Povremeno da, ako se uklopi u dnevni kalorijski cilj: problem nastaje kada se jede često ili u velikim količinama zbog visoke kalorijske gustine testa i ulja.

Koliko kalorija ima burek sa sirom?

Oko 280 do 320 kcal na 100 g, slično ili više od mesnog, jer sir donosi mast. Parče od 150 g je 420 do 480 kcal.

Da li je burek dobar za doručak?

Kao povremeni doručak može, ali nije dobar svakodnevni izbor: sit je kratko, ima puno masti i praktično nimalo vlakana ili vitamina. Za iste kalorije jaja, hleb i povrće drže sitost duplo duže.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo