Brz odgovor: Krastavac ima svega 15 kalorija na 100 grama: ceo srednji krastavac (300g) ima približno 45 kalorija.

Cena u marketima: od 90 din/kg (Aman) do 267 din/kg, u proseku oko 130 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 5 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Krastavac
Krastavac. Foto: Harshal S. Hirve / Unsplash

Nutritivna vrednost krastavca po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije15 kcal
Proteini0.7 g
Ugljeni hidrati3.6 g
- od toga šećeri1.7 g
Masti0.1 g
Vlakna0.5 g

Kalorije po veličini krastavca

VeličinaTežinaKalorije
Manji krastavac (200g)200 g~30 kcal
Srednji krastavac (300g)300 g~45 kcal
Veći krastavac (400g)400 g~60 kcal

Zašto je krastavac odlična namirnica za deficit

Krastavac se sastoji od preko 95% vode, što ga čini jednom od namirnica sa najnižim brojem kalorija po zapremini. Ceo srednji krastavac ima svega oko 45 kalorija, a doprinosi velikoj zapremini obroka i osećaju sitosti.

Zbog niske kalorijske gustine, krastavac se praktično može jesti u velikim količinama bez značajnog uticaja na dnevni kalorijski unos, što ga čini idealnim dodatkom salatama tokom kalorijskog deficita.

Dodaješ povrće u svaki obrok? Izračunaj svoj dnevni kalorijski cilj i vidi koliko prostora imaš.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti krastavca po porciji

Krastavac je 96% voda i ima 15 kcal na 100 g, pa čak i veliki krastavac od 400 g ima svega 60 kcal. Makroi po veličini su u tabeli; vrednosti su za svež krastavac sa korom.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manji krastavac (200 g)30 kcal1,4 g7,2 g0,2 g
Srednji krastavac (300 g)45 kcal2,1 g10,8 g0,3 g
Veći krastavac (400 g)60 kcal2,8 g14,4 g0,4 g

Porcija "srednji krastavac" od 300 g pokriva oko 2% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 6% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 1330 g krastavca.

Krastavac u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Krastavac150,73,60,10,5
Zelena salata151,42,90,21,3
Paradajz180,93,90,21,2
Tikvice171,23,10,31
Paprika31160,32,1
Kupus251,35,80,12,5

Krastavac je zajedno sa zelenom salatom najlakše povrće u bazi. Paradajz i paprika imaju više vitamina i antioksidanasa uz malo više kalorija, a kupus i tikvice više vlakana. Krastavac je najbolji kad ti treba zapremina i hidratacija uz nula računanja.

Kako uklopiti krastavac u ishranu

Krastavac je hrana koju možeš jesti bez merenja: ceo krastavac je 45 kcal, a hrskav je i hidrira. U deficitu je odličan kao užina umesto grickalica, uz malo soli ili sa humusom, jer daje zadovoljstvo žvakanja bez kalorija.

U salati krastavac ide uz sve: šopska, tarator (krastavac i jogurt), grčka. Kombinacija krastavca sa jogurtom ili mladim sirom je brz obrok od 150 kcal sa 10 g proteina. Voda sa krastavcem i limunom je jedini "detoks" koji ima smisla: pomaže da popiješ više vode.

Na šta obratiti pažnju

Kora sadrži najviše vlakana i vitamina K, pa krastavac ne treba ljuštiti ako je dobro opran, osim ako je voskiran. Kod nekih ljudi krastavac izaziva nadimanje ili podrigivanje, obično zbog kukurbitacina u kori i semenkama; sorte bez semenki to rešavaju. Kiseli krastavci imaju slično malo kalorija, ali i puno soli.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima ceo krastavac?

Srednji krastavac (oko 300 grama) ima približno 45 kalorija, zbog visokog sadržaja vode (preko 95%).

Da li krastavac pomaže kod mršavljenja?

Da, zbog izuzetno niske kalorijske gustine i visokog sadržaja vode, krastavac dodaje zapreminu i sitost obroku uz minimalan broj kalorija.

Da li krastavac sa korom ima više hranljivih materija?

Da, kora krastavca sadrži veći deo vlakana i pojedinih vitamina, pa je bolje jesti ga neoljušten kada je to moguće (dobro opran).

Da li krastavac ima šećera?

Minimalno: 1,7 g na 100 g, odnosno oko 5 g u celom krastavcu. Glikemijski indeks je zanemarljiv, pa je krastavac bezbedan i u keto ishrani i kod dijabetesa.

Koliko kalorija imaju kiseli krastavci?

Oko 11 do 15 kcal na 100 g za kisele u sirćetu, slično svežim. Slatko-kiseli krastavci imaju dodat šećer, 30 do 90 kcal na 100 g u zavisnosti od recepta.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo