Brz odgovor: Pečena govedina (posniji komad, npr. biftek) ima približno 250 kalorija na 100 grama.

Govedina
Govedina. Foto: David Foodphototasty / Unsplash

Nutritivna vrednost govedine po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije250 kcal
Proteini26 g
Ugljeni hidrati0 g
Masti15 g
Vlakna0 g

Kalorije po veličini porcije

PorcijaKalorije
Manja porcija (100g)250 kcal
Srednja porcija (150g)~375 kcal
Veća porcija (200g)~500 kcal

Zašto komad mesa menja broj kalorija

Govedina je gust izvor visokokvalitetnih proteina (26 grama na 100 grama), ali kalorijska vrednost zavisi mnogo od komada: posniji delovi poput bifteka ili ramsteka imaju oko 150-180 kalorija na 100 grama u kuvanom stanju, dok masniji komadi kao što je vrat ili rebra mogu imati i preko 300 kalorija na 100 grama zbog većeg udela masti.

Način pripreme takođe utiče: pečenje na malo ulja ili roštilj zadržavaju kalorijsku vrednost mesa bliže osnovnoj, dok prženje na dosta ulja ili priprema sa mastnim sosovima može značajno povećati ukupan broj kalorija po porciji.

Ubaci govedinu u ishranu i proveri kako se uklapa u tvoj dnevni kalorijski cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti govedine po porciji

Vrednosti u tabeli su za prosečan komad kuvane ili pečene govedine (250 kcal, 26 g proteina, 15 g masti na 100 g). Posni komadi (but, rozbratna bez masti) imaju 170 do 190 kcal, masni (rebra, grudi) i preko 300.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manja porcija (100 g)250 kcal26 g0 g15 g
Srednja porcija (150 g)375 kcal39 g0 g22,5 g
Veća porcija (200 g)500 kcal52 g0 g30 g

Porcija "srednja porcija" od 150 g pokriva oko 19% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 78% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 80 g govedine.

Govedina u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Govedina250260150
Pileća prsa1653103,6-
Svinjetina242270140
Losos206220130
Pljeskavica280182220
Jaja155131,111-

Govedina ima slične kalorije kao svinjetina, više od pilećih prsa zbog masti, a manje od pljeskavice. Prednost govedine u odnosu na piletinu je gvožđe, cink i vitamin B12; posni goveđi but je po kalorijama blizu piletine.

Kako uklopiti govedinu u ishranu

Govedina je odličan izvor proteina i hem gvožđa, koje se apsorbuje mnogo bolje od biljnog, pa ima smisla posebno kod žena sa niskim feritinom i kod sportista. Porcija od 150 g posnog buta je oko 270 kcal i 40 g proteina.

Način pripreme menja više od komada: kuvana i pečena govedina bez dodatne masti ostaje na 200 do 250 kcal, dok pržena u ulju ili pohovana ide na 300 do 350. Sporo kuvanje (gulaš, ragu bez zaprške) čini i jeftinije komade mekim uz minimalno ulja.

Na šta obratiti pažnju

Crveno meso se preporučuje do 300 do 500 g nedeljno; prerađeno (suvo, kobasice) što manje. Kod povišenog holesterola biraj posne komade i skini vidljivu masnoću. Prženje na visokoj temperaturi do zagorevanja stvara štetna jedinjenja, pa peci umereno. Juneće meso je nešto posnije od govedine odraslih životinja.

Često postavljana pitanja

Koji deo govedine ima najmanje kalorija?

Posniji komadi poput bifteka, ramsteka ili šnicle imaju manje kalorija, obično 150-200 kalorija na 100 grama u kuvanom stanju, jer sadrže manje masnoće od komada poput vrata ili rebara.

Da li je govedina dobra za mršavljenje?

Govedina je odličan izvor proteina koji doprinosi sitosti i čuva mišićnu masu tokom mršavljenja. Za plan sa deficitom kalorija, biraju se posnije komade i priprema bez dodatnog ulja ili masnih sosova.

Koliko proteina ima govedina?

Govedina ima oko 26 grama proteina na 100 grama, što je čini jednim od boljih izvora proteina u ishrani.

Koliko kalorija ima kuvana govedina?

Kuvana govedina (posni deo) ima oko 200 do 220 kcal na 100 g, jer deo masti pređe u supu. Porcija od 150 g iz supe je oko 300 kcal i 40 g proteina.

Da li je junetina posnija od govedine?

Uglavnom jeste: junetina (mlađe životinje) ima manje masti između vlakana, oko 180 do 220 kcal na 100 g u zavisnosti od dela, i mekša je. Nutritivno su inače vrlo slične.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo