Brz odgovor: Pečeni losos ima približno 206 kalorija na 100 grama, uglavnom iz proteina i zdravih masti.

Cena u marketima: od 1.511 din/kg (Idea) do 3.472 din/kg, u proseku oko 1.925 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 963 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Losos
Losos. Foto: David B Townsend / Unsplash

Nutritivna vrednost lososa po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije206 kcal
Proteini22 g
Ugljeni hidrati0 g
Masti13 g
Vlakna0 g

Kalorije po veličini filea

PorcijaKalorije
Manji file (100g)206 kcal
Srednji file (150g)~309 kcal
Veći file (200g)~412 kcal

Zašto je losos gušći od bele ribe

Losos spada u masniju ribu, sa oko 13 grama masti na 100 grama, pretežno omega-3 masnih kiselina koje se povezuju sa zdravljem srca. To ga čini kaloričnijim od bele ribe poput oslića ili bakalara, koje imaju svega 2-4 grama masti na 100 grama, ali losos zauzvrat nudi znatno više zdravih masnih kiselina po porciji.

Uz 22 grama proteina na 100 grama, losos je odličan izbor za plan ishrane fokusiran na sitost i očuvanje mišićne mase, bez obzira da li je cilj mršavljenje ili održavanje. Način pripreme malo menja kalorijsku vrednost ako se peče ili kuva na pari, dok prženje na ulju dodaje značajan broj kalorija.

Ubaci lososa u ishranu i proveri kako se uklapa u tvoj dnevni kalorijski cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti lososa po porciji

Losos ima 206 kcal na 100 g, sa 22 g proteina i 13 g masti, od čega je značajan deo omega-3. Srednji file od 150 g je oko 310 kcal i 33 g proteina, uz oko 3 g omega-3 masnih kiselina.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manji file (100 g)206 kcal22 g0 g13 g
Srednji file (150 g)309 kcal33 g0 g19,5 g
Veći file (200 g)412 kcal44 g0 g26 g

Porcija "srednji file" od 150 g pokriva oko 15% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 66% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 100 g lososa.

Losos u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Losos206220130
Pastrmka1682407,4-
Tuna11626010
Sardina20824,6011,5-
Pileća prsa1653103,6-
Govedina250260150

Losos je masniji od pastrmke i posebno od tunjevine, ali su to omega-3 masti zbog kojih se i preporučuje. Sardine daju sličan profil za manje novca. U odnosu na piletinu ima više kalorija, ali i nutrijente kojih u piletini nema.

Kako uklopiti losos u ishranu

Losos vredi jesti jednom do dva puta nedeljno prvenstveno zbog omega-3 (EPA i DHA) i vitamina D, a ne kao "posno" meso. File od 150 g pečen u rerni sa povrćem je obrok od oko 400 kcal koji pokriva nedeljnu preporuku za omega-3 skoro sam.

Cena je prepreka, pa dimljeni losos u manjoj količini (50 g na tostu sa avokadom) ili konzervirani losos daju iste masne kiseline jeftinije. Divlji losos je posniji od uzgojenog (oko 140 do 180 kcal na 100 g), ali sa sličnom količinom omega-3.

Na šta obratiti pažnju

Dimljeni losos ima 3 do 4 g soli na 100 g i nije za trudnice i imunokompromitovane zbog listerije, osim termički obrađen. Uzgojeni losos može sadržati više zagađivača od divljeg, ali su količine u okviru bezbednih. Losos pržen u puno ulja ili u sosu od pavlake udvostruči kalorije obroka.

Često postavljana pitanja

Da li je losos zdrav izbor za mršavljenje?

Da, losos je odličan izvor proteina i zdravih masti koje doprinose sitosti. Za plan sa deficitom kalorija, priprema na pari ili pečenje bez dodatnog ulja drži kalorijsku vrednost bliže osnovnoj.

Koliko omega-3 masnih kiselina ima losos?

Losos je jedan od najboljih prehrambenih izvora omega-3 masnih kiselina, sa nekoliko grama po standardnoj porciji od 150 grama, u zavisnosti od vrste.

Da li dimljeni losos ima iste kalorije kao pečeni?

Dimljeni losos obično ima nešto manje kalorija po gramu jer sadrži više vode, ali i znatno više soli, pa ga treba jesti u umerenim količinama.

Koliko kalorija ima losos iz rerne?

File od 150 g pečen sa kašičicom maslinovog ulja ima oko 350 kcal. Bez ulja oko 310 kcal, jer losos ima dovoljno sopstvene masti da se ne lepi.

Koliko puta nedeljno jesti losos?

Jednom do dva puta nedeljno po 120 do 150 g pokriva preporuku za omega-3 (250 do 500 mg EPA i DHA dnevno). Više nije štetno, ali nije ni neophodno; naizmenično sa sardinama, skušom i pastrmkom je najbolje.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo