Brz odgovor: Kifla ima približno 290 kalorija na 100 grama. Standardna kifla iz pekare (60g) ima oko 174 kalorije.

Nutritivna vrednost kifle po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije290 kcal
Proteini9 g
Ugljeni hidrati53 g
- od toga šećeri4 g
Masti4 g
Vlakna2 g

Kalorije po veličini kifle

PorcijaKalorije
1 mala kifla (~40g)~116 kcal
1 srednja kifla (~60g)~174 kcal
1 velika kifla (~80g)~232 kcal

Zašto kalorije variraju od pekare do pekare

Kifla je klasično belo pecivo napravljeno od brašna, kvasca, ulja i soli, pa najveći deo kalorija dolazi iz ugljenih hidrata (53 grama na 100 grama), uz mali udeo proteina i masti. Kalorijska vrednost zavisi mnogo od recepture: kifle sa maslacem ili više ulja u testu mogu imati i 350 ili više kalorija na 100 grama, dok su tanje, manje masne varijante bliže standardnoj vrednosti.

Za razliku od integralnog hleba, kifla od belog brašna ima malo vlakana (oko 2 grama na 100 grama), pa ne doprinosi mnogo osećaju sitosti u odnosu na broj kalorija. Ako je jedeš redovno, najpouzdanije je vagati komad ili proveriti deklaraciju konkretne pekare, jer razlike u veličini i receptu mogu udvostručiti kalorijsku vrednost porcije.

Kifla u poređenju sa drugim pecivom i testom

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Kifla290 kcal9 g4 g2 g
Hleb265 kcal9 g3.2 g2.7 g
Burek290 kcal9 g17 g1.2 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g
Testenina (kuvana)131 kcal5 g1.1 g1.8 g

Po 100 grama kifla i hleb su skoro isti. Razlika je u tome koliko se pojede: jedna kifla od 70 do 80 grama ima oko 200 do 230 kcal, a kriška hleba od 30 grama oko 80 kcal. Burek ima slične kalorije kao kifla, ali skoro četiri puta više masti.

Kako napraviti zasitniji doručak sa kiflom

Kifla sama po sebi ima malo proteina i vlakana, pa brzo ogladniš. Rešenje nije da je izbaciš, već da joj dodaš izvor proteina:

Ubaci kiflu u ishranu i proveri kako se uklapa u tvoj dnevni kalorijski cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti kifle po porciji

Kifla ima 290 kcal na 100 g, pa srednja kifla od 60 g nosi oko 174 kcal, a velika pekarska od 80 do 100 g 230 do 290 kcal. Masti su niske dok se ne dodaju sir, salama ili puter.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
1 mala kifla (40 g)116 kcal3,6 g21,2 g1,6 g
1 srednja kifla (60 g)174 kcal5,4 g31,8 g2,4 g
1 velika kifla (80 g)232 kcal7,2 g42,4 g3,2 g

Porcija "1 srednja kifla" od 60 g pokriva oko 9% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 5% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 11% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 70 g kifle.

Tabela: kifla i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Kifla29095342
Beli hleb2659493,22,7
Lepinja2709551,22,2
Burek290925171,2
Dvopek410137274
Ovsene pahuljice (suve)38916,9666,910,6

Kifla je na 100 g nešto kaloričnija od hleba zbog manje vode i više šećera u testu. Burek je skoro isto po kalorijama ali sa pet puta više masti. Ovsene pahuljice su tu kao doručak koji za iste kalorije daje duplo više proteina i pet puta više vlakana.

Kako uklopiti kiflu u ishranu

Kifla je klasičan srpski doručak i nije problem sama po sebi, već to što retko ide sama: kifla sa jogurtom je 240 kcal, ali kifla sa pola pakovanja pavlake i salamom ide na 500 kcal. Ako voliš kiflu, dodaj proteine koji zasićuju (jaja, sir, šunku), a ne masti koje se ne osete.

Integralna kifla ima nešto više vlakana, ali skoro iste kalorije; nije dijetalni proizvod. Ako mršaviš, dve kifle dnevno umesto hleba mogu proći, ali kifla i hleb i pecivo u istom danu se saberu na 800 do 1.000 kcal iz testa.

Na šta obratiti pažnju

Pekarske kifle nemaju deklaraciju, a težina im varira od 50 do 120 g, pa je "jedna kifla" u aplikaciji za brojanje kalorija često podcenjena. Kifle sa susamom, sirom ili punjene imaju 320 do 400 kcal na 100 g. Kifla ima visok glikemijski indeks, pa sama nije dobar izbor kod insulinske rezistencije.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima jedna kifla iz pekare?

Standardna kifla srednje veličine (oko 60 grama) ima približno 174 kalorije. Veće kifle iz pekare (80-100g) mogu imati 230-290 kalorija.

Da li je kifla loša za mršavljenje?

Kifla nije zabranjena tokom mršavljenja, ali ima nisku sitost u odnosu na kalorije zbog malo proteina i vlakana. Uklapa se u plan ako se meri i računa u dnevni kalorijski budžet, slično kao i drugo pecivo od belog brašna.

Da li integralna kifla ima manje kalorija od obične?

Razlika u kalorijama je mala, obično 10-20 kalorija na 100 grama, ali integralna kifla ima znatno više vlakana, što doprinosi boljem osećaju sitosti.

Da li je bolje jesti kiflu ili hleb?

Po 100 grama su skoro isti (oko 290 naspram 265 kcal). Razliku pravi količina: kifla je obično veća od kriške hleba, pa se sa njom lakše pojede više kalorija. Integralni hleb ima i više vlakana.

Koliko kifli dnevno je u redu tokom dijete?

Ne postoji univerzalan broj, sve zavisi od ukupnog dnevnog unosa. Ako ti je cilj 1800 kcal, jedna kifla od oko 200 kcal je nešto više od desetine dnevnog budžeta i lako se uklapa, posebno uz izvor proteina.

Koliko kalorija ima kifla sa jogurtom?

Srednja kifla (60 g, 174 kcal) i čaša jogurta od 200 ml (oko 120 kcal) daju oko 295 kcal, uz 13 g proteina. To je razuman doručak ako do ručka ne ide ništa drugo iz pekare.

Koliko kalorija ima kifla sa sirom?

Kifla sa sirom iz pekare (100 do 120 g) ima 350 do 450 kcal, u zavisnosti od količine sira i masnoće testa. Obična kifla sa 30 g mladog sira kod kuće je oko 210 kcal.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo