Brz odgovor: Beli hleb ima oko 265 kalorija na 100 grama: jedna kriška (30g) ima približno 80 kalorija.

Cena u marketima: od 89 din/kg (Maxi) do 130 din/kg, u proseku oko 106 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 117 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Beli hleb
Beli hleb. Foto: Louise Lyshøj / Unsplash

Nutritivna vrednost hleba po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije265 kcal
Proteini9 g
Ugljeni hidrati49 g
- od toga šećeri4 g
Masti3.2 g
Vlakna2.7 g

Kalorije po veličini kriške

PorcijaTežinaKalorije
1 kriška (30g)30 g~80 kcal
2 kriške (60g)60 g~159 kcal
3 kriške (90g)90 g~239 kcal

Beli hleb naspram integralnog hleba

Integralni hleb ima nešto manje kalorija po gramu od belog hleba (oko 247 kcal/100g naspram 265 kcal/100g) i znatno više vlakana (7g naspram 2.7g na 100g), zbog čega duže drži sitost i sporije podiže šećer u krvi.

Razlika u kalorijama između bele i integralne varijante nije drastična, ali dodatna vlakna u integralnom hlebu čine ga generalno boljim izborom za sitost i probavu tokom kalorijskog deficita.

Hleb u poređenju sa drugim izvorima ugljenih hidrata

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Hleb265 kcal9 g3.2 g2.7 g
Kifla290 kcal9 g4 g2 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g
Burek290 kcal9 g17 g1.2 g
Testenina (kuvana)131 kcal5 g1.1 g1.8 g

Testenina u tabeli je kuvana, pa ima manje kalorija po 100 grama jer upija vodu. Suva testenina, kao i suvi pirinač, ima oko 350 do 370 kcal na 100 grama, više od hleba.

Vlakna i vitamini: zašto je integralni hleb bolji izbor

Integralni hleb se pravi od celog zrna, pa zadržava mekinje i klicu. Zbog toga ima dva do tri puta više vlakana od belog hleba, kao i više vitamina B grupe, magnezijuma i gvožđa. Kalorije su skoro iste, ali vlakna usporavaju varenje i duže održavaju sitost.

Na deklaraciji proveri da li je prvi sastojak integralno brašno. Tamna boja sama po sebi ne znači da je hleb integralni, jer se ponekad dobija dodavanjem karamela ili slada.

Primer obroka sa hlebom

Hleb ti je redovan deo ishrane? Izračunaj svoj dnevni kalorijski cilj da ga precizno uklopiš.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti hleba po porciji

Beli hleb ima 265 kcal na 100 g, a tipična kriška od 30 g oko 80 kcal. Većina kalorija dolazi iz skroba, uz 9 g proteina i malo masti; sve što nosi više masti dolazi od namaza.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
1 kriška (30 g)80 kcal2,7 g14,7 g1 g
2 kriške (60 g)159 kcal5,4 g29,4 g1,9 g
3 kriške (90 g)239 kcal8,1 g44,1 g2,9 g

Porcija "2 kriške" od 60 g pokriva oko 8% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 6% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 11% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 80 g hleba.

Tabela: hleb i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Beli hleb2659493,22,7
Kifla29095342
Lepinja2709551,22,2
Tortilja30685183,5
Dvopek410137274
Kuvani krompir871,9200,11,8

Hleb, kifla i lepinja su praktično ista stvar po kalorijama na 100 g, razlika je u veličini komada. Dvopek je koncentrisaniji jer nema vode. Kuvani krompir ima tri puta manje kalorija od hleba za istu težinu, što ga čini boljim prilogom kad brojiš kalorije.

Kako uklopiti hleb u ishranu

Hleb ne mora da se izbacuje da bi se smršalo, ali mora da se broji: dve kriške uz svaki obrok su 480 kcal dnevno, četvrtina potreba prosečne žene. Najjednostavnija promena je da se hleb zadrži uz jedan obrok, a da drugi idu bez njega ili sa krompirom i povrćem.

Integralni i raženi hleb imaju sličan broj kalorija kao beli, ali dvostruko više vlakana i sporiji porast šećera, pa duže drže sitost. Hleb sa semenkama je kaloričniji (300 do 330 kcal na 100 g) zbog masti iz semenki, ali hranljiviji.

Na šta obratiti pažnju

"Dijetalni" i "fit" hlebovi često imaju istu kalorijsku vrednost kao obični, samo su kriške tanje i lakše. Proveri deklaraciju na 100 g, ne po kriški. Hleb sa dodatim šećerom i mlekom (mlečni, tost hleb) ima 280 do 300 kcal. Kod celijakije i osetljivosti na gluten hleb od pšenice, raži i ječma otpada; bezglutenski hleb nije manje kaloričan.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima kriška hleba?

Standardna kriška belog hleba (oko 30 grama) ima približno 80 kalorija.

Da li je integralni hleb manje kaloričan od belog?

Blago manje: integralni hleb ima oko 247 kcal na 100g naspram 265 kcal kod belog hleba, uz znatno više vlakana (7g naspram 2.7g).

Da li hleb mora da se izbegava tokom mršavljenja?

Ne mora: hleb može biti deo plana za mršavljenje ako se porcija meri i uklapa u dnevni kalorijski cilj, posebno integralne varijante zbog dodatnih vlakana.

Da li tostiranje smanjuje kalorije hleba?

Ne. Tostiranjem isparava samo voda, pa kriška postaje lakša, ali kalorije u njoj ostaju iste. Tost na 100 grama ima čak više kalorija, jer je u istoj težini više suve materije.

Koliko kalorija ima kriška integralnog hleba?

Slično kao kriška belog hleba: oko 70 do 80 kcal za krišku od 30 grama. Prednost integralnog hleba nisu manje kalorije, već više vlakana i duža sitost.

Koliko kalorija ima pola hleba?

Vekna od 500 g ima oko 1.300 kcal, pa pola hleba nosi oko 650 kcal. To je više od trećine dnevnih potreba prosečne osobe, pre ikakvog namaza ili jela uz hleb.

Da li je crni hleb manje kaloričan od belog?

Ne, oba imaju oko 250 do 270 kcal na 100 g. Crni (integralni) hleb ima više vlakana, minerala i vitamina B grupe i duže drži sitost, ali kalorijski nije lakši.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo