Brz odgovor: Humus ima oko 166 kalorija na 100 grama. Kašika od oko 30 grama ima oko 50 kalorija i 2,4 grama proteina.

Cena u marketima: od 750 din/kg (Aman) do 1.789 din/kg, u proseku oko 944 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Nutritivna vrednost humusa na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije166 kcal
Proteini7.9 g
Ugljeni hidrati14.3 g
- od toga šećeri0.3 g
Masti9.6 g
Vlakna6 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Kašika30 g~50 kcal
Porcija uz povrće60 g~100 kcal
Pakovanje200 g~332 kcal

Humus kao namaz

Humus se pravi od leblebija, tahinija (susamove paste), limuna i maslinovog ulja. Ima biljne proteine i vlakna, pa zasićuje bolje od većine namaza. U poređenju sa majonezom (oko 680 kcal na 100 g) ili puterom, humus ima mnogo manje kalorija, ali nije "lagan": kod kupovnog humusa sa više ulja kalorije rastu i preko 250 kcal na 100 grama.

Humus u poređenju sa drugim namazima i mahunarkama

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Humus166 kcal7.9 g9.6 g6 g
Ajvar120 kcal1.5 g8.5 g3 g
Kikiriki puter588 kcal25 g50 g6 g
Pasulj (kuvan)127 kcal8.7 g0.5 g6.4 g
Sočivo (kuvano)116 kcal9 g0.4 g7.9 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti humusa po porciji

Humus ima 166 kcal na 100 g, i to je kombinacija leblebija, tahinija i maslinovog ulja: 8 g proteina, 6 g vlakana i 10 g masti. Kašika od 30 g je 50 kcal, porcija uz povrće od 60 g oko 100 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Kašika (30 g)50 kcal2,4 g4,3 g2,9 g
Porcija uz povrće (60 g)100 kcal4,7 g8,6 g5,8 g
Pakovanje (200 g)332 kcal15,8 g28,6 g19,2 g

Porcija "porcija uz povrće" od 60 g pokriva oko 5% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 14% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 9% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 120 g humusa.

Tabela: humus i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Humus1667,914,39,66
Pasulj1278,7230,56,4
Sočivo1169200,47,9
Avokado16028,514,76,7
Kikiriki puter5882520506
Pavlaka1932,44,319-

Humus je kaloričniji od kuvanog pasulja i sočiva zbog tahinija i ulja, ali daleko lakši od kikiriki putera kao namaza. U odnosu na pavlaku za umakanje ima manje kalorija i pet puta više proteina i vlakana, pa je bolji izbor kao sos za povrće.

Kako uklopiti humus u ishranu

Humus najbolje radi kao zamena za majonez, pavlaku i sireve za mazanje: na hlebu, u sendviču, kao umak za povrće. Porcija od 60 g sa štapićima šargarepe, krastavca i paprike je užina od 150 kcal sa 5 g proteina i 6 g vlakana.

Domaći humus možeš da napraviš lakšim: leblebije iz konzerve, limun, beli luk, kašika tahinija i voda umesto ulja daju verziju od oko 120 kcal na 100 g. Kupovni humus varira od 150 do 300 kcal na 100 g u zavisnosti od količine ulja.

Na šta obratiti pažnju

Humus je hranljiv, ali kaloričan ako se jede kašikom iz pakovanja: pakovanje od 200 g je 330 kcal. Kupovni humus može imati puno soli i konzervanse; proveri sastav. Osobe alergične na susam moraju da izbegavaju tahini. Leblebije nadimaju neke ljude, ali humus se obično bolje podnosi od celih zrna.

Često postavljana pitanja

Da li je humus dobar za mršavljenje?

U umerenim količinama jeste, posebno umesto kaloričnijih namaza. Najbolje ga je jesti sa povrćem umesto sa mnogo hleba.

Koliko proteina ima humus?

Oko 8 grama na 100 grama, odnosno oko 2,4 grama po kašici.

Koliko humusa dnevno je u redu?

Porcija od 50 do 80 g (80 do 130 kcal) dnevno se lako uklapa u bilo koji plan. Nema gornje granice iz zdravstvenih razloga, samo kalorijske: 200 g je već 330 kcal.

Da li humus ima ugljenih hidrata?

Ima 14 g na 100 g, od čega 6 g vlakna, pa je neto oko 8 g. Porcija od 60 g ima oko 5 g neto ugljenih hidrata, što prolazi i u umerenim niskougljenohidratnim planovima.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo