Brz odgovor: Dvopek ima okvirno 400 do 420 kalorija na 100 grama. Jedan komad od oko 10 grama ima oko 40 kalorija.

Cena u marketima: od 450 din/kg (Lidl) do 1.048 din/kg, u proseku oko 632 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 486 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Dvopek
Dvopek. Foto: Deeliver / Unsplash

Nutritivna vrednost dvopeka na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~410 kcal
Proteini13 g
Ugljeni hidrati72 g
- od toga šećeri10 g
Masti7 g
Vlakna4 g

Vrednosti su okvirne i razlikuju se po proizvođaču. Za tačne podatke pogledaj deklaraciju.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Jedan dvopek10 g~41 kcal
Tri dvopeka30 g~123 kcal
Pet dvopeka50 g~205 kcal

Da li je dvopek dijetalniji od hleba

Na 100 grama dvopek ima više kalorija od hleba, jer je iz njega uklonjena voda. Jedan komad je lagan, pa se čini da je dijetalniji, ali pet dvopeka ima koliko i dve i po kriške hleba. Dvopek je praktičan kod stomačnih tegoba, jer je lako svarljiv, ali za mršavljenje nema posebnu prednost.

Dvopek u poređenju sa drugim pecivom

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Dvopek410 kcal13 g7 g4 g
Hleb265 kcal9 g3.2 g2.7 g
Kifla290 kcal9 g4 g2 g
Tortilja306 kcal8 g8 g3.5 g
Plazma keks440 kcal11 g12 g3 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti dvopeka po porciji

Dvopek ima oko 410 kcal na 100 g, više od hleba, jer je hleb iz koga je nastao izgubio vodu pečenjem. Jedan dvopek od 10 g je 41 kcal, pa pet dvopeka nose 205 kcal, koliko i dve i po kriške hleba.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Jedan dvopek (10 g)41 kcal1,3 g7,2 g0,7 g
Tri dvopeka (30 g)123 kcal3,9 g21,6 g2,1 g
Pet dvopeka (50 g)205 kcal6,5 g36 g3,5 g

Porcija "tri dvopeka" od 30 g pokriva oko 6% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 5% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 8% minimalnog unosa proteina (50 g). Za 200 kcal dobijaš svega oko 50 g dvopeka, pa je merenje porcije ovde važnije nego kod većine namirnica.

Tabela: dvopek i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Dvopek410137274
Beli hleb2659493,22,7
Kifla29095342
Plazma keks4401171123
Ovsene pahuljice (suve)38916,9666,910,6
Kokice38713784,515

Dvopek je po kalorijama na 100 g bliži keksu nego hlebu, i ima oko 10 g šećera na 100 g. Ovsene pahuljice za iste kalorije daju duplo više vlakana i proteina. Kokice bez ulja su najlakša hrskava alternativa.

Kako uklopiti dvopek u ishranu

Dvopek je lagan za stomak i zato ga preporučuju kod mučnine i posle stomačnih tegoba, ali nije dijetalan: pet dvopeka je isto što i dve kriške hleba, samo hrskavije. Ako ti treba hrskava podloga za doručak, računaj svaki komad kao 40 kcal.

Integralni dvopek ima nešto više vlakana (6 do 7 g na 100 g) i manje šećera. Dvopek sa namazom od mladog sira i paradajzom je razuman doručak od oko 250 kcal za tri komada; dvopek sa džemom i puterom je slatkiš.

Na šta obratiti pažnju

Dvopek je suv i lako se pojede 8 do 10 komada, što je 400 kcal bez sitosti. Većina dvopeka sadrži dodat šećer i palmino ulje; proveri sastav. Kod celijakije obični dvopek otpada, postoje bezglutenske verzije sa sličnim kalorijama.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima jedan dvopek?

Jedan dvopek od oko 10 grama ima okvirno 40 kalorija.

Da li je dvopek dobar za dijetu?

Nije posebno dijetalan, jer ima više kalorija po gramu od hleba. Može se jesti na dijeti, ali treba brojati komade.

Koliko dvopeka je jedna kriška hleba?

Kriška hleba od 30 g (80 kcal) je otprilike dva dvopeka (82 kcal). Pet dvopeka je dve i po kriške hleba, iako deluju lakše.

Da li je dvopek dobar za stomak?

Jeste kod mučnine, proliva i posle stomačnih virusa, jer je suv, blag i lako svarljiv. To je razlog zašto se preporučuje bolesnima, a ne zato što ima manje kalorija od hleba.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo