Brz odgovor: Kuvani zeleni grašak ima oko 84 kalorije i 5,4 grama proteina na 100 grama. Porcija od 150 grama ima oko 125 kalorija.

Cena u marketima: od 164 din/kg (Maxi) do 230 din/kg, u proseku oko 174 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Grašak (kuvan)
Grašak (kuvan). Foto: Catia Climovich / Unsplash

Nutritivna vrednost kuvanog graška na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije84 kcal
Proteini5.4 g
Ugljeni hidrati15.6 g
- od toga šećeri5.9 g
Masti0.2 g
Vlakna5.5 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Prilog100 g~84 kcal
Porcija150 g~126 kcal
Tanjir variva (grašak)250 g~210 kcal

Grašak varivo

Grašak varivo sa mesom, šargarepom i zaprškom ima okvirno 90 do 130 kcal na 100 grama, najviše zavisno od količine ulja i mesa. Sam grašak je odličan izvor biljnih proteina i vlakana, zbog čega je zasitniji od većine povrća. Zamrznuti grašak ima skoro istu nutritivnu vrednost kao svež.

Grašak u poređenju sa drugim mahunarkama i povrćem

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Grašak (kuvan)84 kcal5.4 g0.2 g5.5 g
Pasulj (kuvan)127 kcal8.7 g0.5 g6.4 g
Sočivo (kuvano)116 kcal9 g0.4 g7.9 g
Kuvani kukuruz96 kcal3.4 g1.5 g2.4 g
Brokoli34 kcal2.8 g0.4 g2.6 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Recept: Kako se čorbasti grašak pravi korak po korak, sa tačnim merama, pogledajte na Tanjiru: recept za grašak.

Makronutrijenti graška po porciji

Grašak ima 84 kcal na 100 g, sa 5,4 g proteina i 5,5 g vlakana, što ga svrstava između povrća i mahunarki. Prilog od 100 g je 84 kcal, a tanjir variva sa mesom znatno više zbog mesa i zaprške.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Prilog (100 g)84 kcal5,4 g15,6 g0,2 g
Porcija (150 g)126 kcal8,1 g23,4 g0,3 g
Tanjir variva (grašak) (250 g)210 kcal13,5 g39 g0,5 g

Porcija "porcija" od 150 g pokriva oko 6% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 33% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 16% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 240 g graška.

Tabela: grašak i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Grašak845,415,60,25,5
Pasulj1278,7230,56,4
Sočivo1169200,47,9
Kuvani kukuruz963,4211,52,4
Brokoli342,870,42,6
Kuvani krompir871,9200,11,8

Grašak ima manje kalorija od pasulja i sočiva, ali i manje proteina, a više od zelenog povrća poput brokolija. U odnosu na kukuruz ima više proteina i duplo više vlakana za manje kalorija, pa je bolji skrobni prilog.

Kako uklopiti grašak u ishranu

Grašak je najlakša mahunarka za uklopiti: zamrznut se kuva 5 minuta i ide kao prilog uz meso, u pirinač, u omlet ili u salatu. Porcija od 150 g dodaje 8 g proteina i 8 g vlakana za 126 kcal.

Grašak varivo je klasičan domaći ručak koji sam po sebi nije kaloričan: kalorije dolaze od zaprške i mesa. Varivo na vodi sa šargarepom, lukom, malo ulja i pilećim mesom je 300 do 350 kcal po tanjiru; sa zaprškom i svinjetinom preko 500.

Na šta obratiti pažnju

Grašak iz konzerve ima dodatu so i često šećer; zamrznuti je bolji izbor i nutritivno ravan svežem. Sadrži FODMAP šećere, pa kod sindroma iritabilnog creva veće porcije mogu nadimati. Grašak je skrobno povrće: računa se kao prilog uz obrok, ne kao salata.

Često postavljana pitanja

Da li je grašak dobar izvor proteina?

Za povrće jeste: oko 5,4 grama proteina na 100 grama, što je više od većine povrća. Ipak, za veći unos proteina treba ga kombinovati sa drugim izvorima.

Koliko kalorija ima tanjir grašak variva?

Tanjir od oko 300 grama ima okvirno 270 do 390 kalorija, u zavisnosti od toga koliko je ulja i mesa u varivu.

Koliko kalorija ima zamrznuti grašak?

Isto kao svež, oko 80 do 85 kcal na 100 g. Kuvanjem se ne menja bitno, jer grašak ne upija vodu kao pirinač ili testenina.

Da li grašak sme kod dijabetesa?

Sme. Ima nizak glikemijski indeks (oko 48) zahvaljujući proteinima i vlaknima, pa porcija od 100 do 150 g uz obrok blago podiže šećer i dobar je prilog umesto krompira i pirinča.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo