Brz odgovor: Gibanica i pita sa sirom imaju okvirno 270 do 320 kalorija na 100 grama. Parče od oko 150 grama ima oko 450 kalorija.

Gibanica
Gibanica. Foto: joe boshra / Unsplash

Nutritivna vrednost gibanice na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~300 kcal
Proteini10 g
Ugljeni hidrati22 g
Masti18 g
Vlakna1 g

Recepti se veoma razlikuju, pa su ovo okvirne vrednosti za klasičnu gibanicu sa jajima, sirom, kiselom vodom i uljem.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Manje parče100 g~300 kcal
Srednje parče150 g~450 kcal
Veliko parče220 g~660 kcal

Odakle dolaze kalorije u gibanici

Kore same po sebi nisu mnogo kalorične, ali se između njih stavlja ulje ili mast, a fil od sira i jaja je bogat mastima. Zato je gibanica kalorijski gusta, slično kao burek. Parče gibanice uz jogurt je obrok od oko 550 kalorija.

Kako napraviti lakšu gibanicu

Gibanica u poređenju sa drugim testom

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Gibanica300 kcal10 g18 g1 g
Burek290 kcal9 g17 g1.2 g
Proja280 kcal7 g13 g2 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g
Kifla290 kcal9 g4 g2 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti gibanice po porciji

Gibanica ima oko 300 kcal na 100 g, sa 10 g proteina iz sira i jaja i 18 g masti iz sira, kajmaka i ulja. Srednje parče od 150 g je 450 kcal, veliko od 220 g preko 650 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manje parče (100 g)300 kcal10 g22 g18 g
Srednje parče (150 g)450 kcal15 g33 g27 g
Veliko parče (220 g)660 kcal22 g48,4 g39,6 g

Porcija "srednje parče" od 150 g pokriva oko 23% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 6% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 30% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 70 g gibanice.

Tabela: gibanica i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Gibanica3001022181
Burek290925171,2
Proja280732132
Pica2661133102,3
Kifla29095342
Mladi sir98113,44,3-

Gibanica je po kalorijama kao burek, ali sa više proteina zbog sira i jaja, što je čini nešto zasitnijom. Proja je lakša samo ako je bez sira i kajmaka. Mladi sir je tu jer čini srž gibanice: sam je 98 kcal na 100 g, kore i mast ga triplaju.

Kako uklopiti gibanicu u ishranu

Gibanica je jelo za praznike i goste, i kao takvo se uklapa u bilo koju ishranu: parče od 150 g povremeno je 450 kcal, koliko i normalan ručak. Ima više proteina od većine peciva zahvaljujući siru i jajima, pa drži sitost bolje od bureka.

Domaća gibanica se lako pravi lakšom: mladi sir umesto punomasnog, jogurt umesto kajmaka i pavlake, kore tek poprskane uljem umesto natopljene. Takva verzija ima oko 200 do 220 kcal na 100 g uz isti broj proteina.

Na šta obratiti pažnju

Gibanica iz pekare varira od 250 do 380 kcal na 100 g u zavisnosti od masnoće sira i količine ulja. Sadrži gluten, jaja i mleko. Slana je, pa kod povišenog pritiska nije za svaki dan. "Gužvara" i "savijača" su isto po sastavu.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima parče pite sa sirom?

Srednje parče od oko 150 grama ima okvirno 420 do 480 kalorija, u zavisnosti od količine ulja i vrste sira.

Da li je gibanica zdrava?

Gibanica ima dobre proteine iz jaja i sira, ali i dosta masti. Kao povremen obrok je u redu, a za svakodnevnu ishranu bolja je lakša verzija sa manje ulja.

Koliko kalorija ima parče gibanice?

Srednje parče od 150 g ima oko 450 kcal, manje od 100 g oko 300 kcal. Domaća lakša verzija sa mladim sirom i jogurtom oko 330 kcal za 150 g.

Da li je gibanica zdravija od bureka?

Malo: ima više proteina (sir i jaja) i kalcijuma, pa bolje zasićuje. Kalorijski su isti. Ni jedna ni druga nisu za svaki dan, ali gibanica je nešto hranljivija.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo