Brz odgovor: Giros pita sa pomfritom i caciki sosom ima okvirno 220 do 250 kalorija na 100 grama. Cela pita od oko 350 grama ima oko 750 do 850 kalorija.

Giros
Giros. Foto: Bruna Santos / Unsplash

Nutritivna vrednost giros pite na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~230 kcal
Proteini11 g
Ugljeni hidrati22 g
Masti11 g
Vlakna1.5 g

Vrednosti su okvirne i veoma zavise od veličine pite, količine mesa, pomfrita i sosova.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Pola pite175 g~403 kcal
Cela pita350 g~805 kcal
Giros tanjir (meso, pomfrit, salata)450 g~1035 kcal

Kako naručiti lakši giros

Giros u poređenju sa drugom brzom hranom

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Giros pita230 kcal11 g11 g1.5 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g
Burek290 kcal9 g17 g1.2 g
Pljeskavica280 kcal18 g22 g0 g
Pomfrit312 kcal3.4 g15 g3.8 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti girosa po porciji

Giros u piti ima oko 230 kcal na 100 g, i to je prosek testa, mesa, pomfrita i sosa. Cela pita od 350 g je oko 800 kcal, a giros tanjir sa pomfritom preko 1.000 kcal, što je pola dnevnih potreba.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Pola pite (175 g)403 kcal19,3 g38,5 g19,3 g
Cela pita (350 g)805 kcal38,5 g77 g38,5 g
Giros tanjir (meso, pomfrit, salata) (450 g)1035 kcal49,5 g99 g49,5 g

Porcija "cela pita" od 350 g pokriva oko 40% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 21% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 77% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 90 g girosa.

Tabela: giros i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Giros2301122111,5
Pljeskavica280182220
Pica2661133102,3
Burek290925171,2
Pileća prsa1653103,6-
Pomfrit3123,441153,8

Giros je po gramu lakši od pljeskavice i bureka, ali se jede u velikoj porciji. Sam pileći giros (meso) je oko 180 kcal na 100 g; pita, pomfrit i caciki su ono što porciju digne na 800. Pomfrit unutra je trećina kalorija.

Kako uklopiti giros u ishranu

Giros može da bude solidan obrok ako se naruči pametno: pileći giros u piti bez pomfrita, sa puno salate i cacikijem umesto majoneza ima oko 550 kcal i 35 g proteina. Sa pomfritom unutra, majonezom i kečapom ide na 850 do 900.

Giros na tanjiru je još bolji za kontrolu: 150 g pilećeg mesa, velika salata i caciki je 400 kcal; tu dodaj pola pite ako hoćeš ugljene hidrate. Svinjski giros je masniji od pilećeg za 30 do 40%.

Na šta obratiti pažnju

Giros meso u lokalima je često masnije od pilećih prsa (batak sa kožom), a količina sosa i ulja na plotni nije poznata, pa realan raspon je 700 do 1.000 kcal po piti. Pita hleb je 250 kcal sam po sebi. Sadrži gluten i mleko (caciki).

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima pileći giros?

Pileći giros u piti sa pomfritom ima okvirno 700 do 800 kalorija, a bez pomfrita oko 550 do 600 kalorija.

Da li mogu da jedem giros na dijeti?

Povremeno da, posebno pileći, bez pomfrita i sa više salate. Kao ceo obrok od 800 kalorija zauzima veliki deo dnevnog budžeta.

Koliko kalorija ima pileći giros u piti?

Sa pomfritom i sosovima oko 750 do 850 kcal, bez pomfrita i sa cacikijem oko 550 kcal. Svinjski giros u piti 850 do 950 kcal.

Da li je giros bolji od pljeskavice?

Pileći giros bez pomfrita jeste: manje masti i više proteina od pljeskavice u lepinji. Svinjski giros sa pomfritom i majonezom je kalorijski isto ili više od pljeskavice.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo