Brz odgovor: Podvarak sa svinjskim mesom ima okvirno 110 do 150 kalorija na 100 grama. Tanjir od oko 350 grama ima oko 400 do 500 kalorija.

Nutritivna vrednost podvarka na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~130 kcal
Proteini7 g
Ugljeni hidrati5 g
Masti9 g
Vlakna2.5 g

Vrednosti su okvirne i najviše zavise od vrste i količine mesa i masti. Posni podvarak bez mesa ima oko 50 do 80 kcal na 100 grama.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Manji tanjir250 g~325 kcal
Tanjir350 g~455 kcal
Veliki tanjir450 g~585 kcal

Kako napraviti lakši podvarak

Osnova podvarka je kiseli kupus, koji ima vrlo malo kalorija. Kalorije donose masno meso, slanina i mast. Za lakšu verziju koristi posniju svinjetinu ili piletinu, manje masti za pečenje i više kupusa u odnosu na meso. Imaj u vidu da kiseli kupus sadrži dosta soli, pa ga pre pečenja možeš malo isprati.

Podvarak u poređenju sa drugim domaćim jelima

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Podvarak130 kcal7 g9 g2.5 g
Sarma120 kcal6 g6 g2.2 g
Pasulj (kuvan)127 kcal8.7 g0.5 g6.4 g
Kupus25 kcal1.3 g0.1 g2.5 g
Svinjetina242 kcal27 g14 g0 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Recept: Kako se podvarak pravi korak po korak, sa tačnim merama, pogledajte na Tanjiru: recept za podvarak.

Makronutrijenti podvarka po porciji

Podvarak ima oko 130 kcal na 100 g, uglavnom od mesa i masti na kojoj se kupus dinsta; kiseli kupus sam je 20 kcal. Tanjir od 350 g je oko 455 kcal, sa 24 g proteina ako je sa mesom.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manji tanjir (250 g)325 kcal17,5 g12,5 g22,5 g
Tanjir (350 g)455 kcal24,5 g17,5 g31,5 g
Veliki tanjir (450 g)585 kcal31,5 g22,5 g40,5 g

Porcija "tanjir" od 350 g pokriva oko 23% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 35% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 49% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 150 g podvarka.

Tabela: podvarak i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Podvarak1307592,5
Sarma12061062,2
Musaka15071091,5
Kupus251,35,80,12,5
Svinjetina242270140
Pasulj1278,7230,56,4

Podvarak i sarma su kalorijski slični: kiseli kupus plus meso i mast. Sam kupus je zanemarljiv, kao što tabela pokazuje; sve kalorije su u mesu i masti. Pasulj je tu kao drugo zimsko jelo sa sličnom gustinom.

Kako uklopiti podvarak u ishranu

Podvarak je zimsko jelo koje može da bude vrlo lagano ili vrlo teško, zavisno od masti: kiseli kupus dinstan na kašici ulja sa posnim mesom (ćuretina, pileći batak bez kože, posna svinjetina) je 80 do 90 kcal na 100 g, a sa svinjskom mašću, slaninom i masnim mesom preko 180.

Kupus u podvarku donosi vlakna, vitamin C (koji delimično preživi pečenje) i probiotike (koji ne prežive). Tanjir podvarka sa posnim mesom i bez hleba je obrok od 350 do 400 kcal sa 25 g proteina i 8 g vlakana, što je odličan zimski ručak za mršavljenje.

Na šta obratiti pažnju

Kiseli kupus je slan (700 mg natrijuma na 100 g), pa podvarak nije za svaki dan kod povišenog pritiska; ispiranje kupusa pre dinstanja smanjuje so. Klasični recept sa mašću i dimljenim mesom je vrlo kaloričan i masan. Kupus može nadimati.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima tanjir podvarka?

Tanjir od oko 350 grama podvarka sa mesom ima okvirno 400 do 500 kalorija, a posni podvarak oko 200 do 250 kalorija.

Da li je podvarak zdrav?

Kiseli kupus daje vlakna i korisne bakterije, ali podvarak ume da bude mastan i slan. Sa posnijim mesom i manje masti je sasvim dobro zimsko jelo.

Koliko kalorija ima podvarak bez mesa?

Posni podvarak sa lukom i kašikom ulja oko 50 do 60 kcal na 100 g, tanjir od 350 g oko 200 kcal. Sa pečurkama slično. To ga čini jednim od najlakših domaćih jela.

Da li je podvarak dobar za mršavljenje?

Sa posnim mesom i malo masti jeste: puno vlakana iz kupusa, proteini iz mesa i relativno malo kalorija po tanjiru. Sa mašću, slaninom i masnom svinjetinom nije, jer tanjir ide na 600 do 700 kcal.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo