Brz odgovor: Musaka sa krompirom i mlevenim mesom ima okvirno 140 do 170 kalorija na 100 grama. Porcija od oko 300 grama ima oko 450 kalorija.

Musaka
Musaka. Foto: Arne Buss / Unsplash

Nutritivna vrednost musake sa krompirom na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~150 kcal
Proteini7 g
Ugljeni hidrati10 g
Masti9 g
Vlakna1.5 g

Vrednosti su okvirne i zavise od masnoće mlevenog mesa, količine ulja i preliva od jaja i mleka.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Manja porcija200 g~300 kcal
Porcija300 g~450 kcal
Velika porcija400 g~600 kcal

Musaka sa krompirom ili sa patlidžanom

Musaka sa plavim patlidžanom je obično kaloričnija nego što se očekuje, jer patlidžan pri prženju upija mnogo ulja. Ako se patlidžan peče u rerni umesto da se prži, kalorije su slične ili niže nego kod musake sa krompirom. Najveću razliku pravi mleveno meso: junetina sa manje masti umesto mešanog mesa smanjuje kalorije za oko 15 do 20%.

Musaka u poređenju sa drugim domaćim jelima

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Musaka150 kcal7 g9 g1.5 g
Sarma120 kcal6 g6 g2.2 g
Podvarak130 kcal7 g9 g2.5 g
Krompir (kuvan)87 kcal1.9 g0.1 g1.8 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Recept: Kako se musaka od krompira pravi korak po korak, sa tačnim merama, pogledajte na Tanjiru: recept za musaku.

Makronutrijenti musake po porciji

Musaka sa krompirom ima oko 150 kcal na 100 g, sa 7 g proteina i 9 g masti. Porcija od 300 g je 450 kcal, što je normalan ručak; velika porcija od 400 g sa pavlakom i hlebom lako pređe 700 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manja porcija (200 g)300 kcal14 g20 g18 g
Porcija (300 g)450 kcal21 g30 g27 g
Velika porcija (400 g)600 kcal28 g40 g36 g

Porcija "porcija" od 300 g pokriva oko 23% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 18% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 42% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 130 g musake.

Tabela: musaka i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Musaka15071091,5
Sarma12061062,2
Podvarak1307592,5
Pljeskavica280182220
Kuvani krompir871,9200,11,8
Pasulj1278,7230,56,4

Musaka je gušća po kalorijama od sarme i podvarka zbog jaja, mleka i ulja u prelivu, ali i dalje lakša od mesa sa roštilja po gramu. Kuvani krompir sam je 87 kcal; ostalih 60 kcal na 100 g musake dolazi od mesa i preliva.

Kako uklopiti musaku u ishranu

Musaka je kompletno jelo: proteini iz mesa, ugljeni hidrati iz krompira i masti iz preliva. Porcija od 250 do 300 g sa salatom je ručak od 400 do 450 kcal koji ne treba dopunjavati hlebom. Sa hlebom i pavlakom, kalorije se udvostruče.

Lakša domaća musaka: posno mleveno meso (ćuretina ili junetina do 10%), krompir na tanke kolutove, preliv od mleka i jaja bez pavlake, kašika ulja umesto pola šolje. To daje oko 110 do 120 kcal na 100 g. Musaka sa patlidžanom ili tikvicama umesto krompira je još lakša, oko 100 kcal.

Na šta obratiti pažnju

Musaka iz restorana i kupovna zamrznuta obično imaju masnije meso i više ulja, 180 do 220 kcal na 100 g. Preliv sa kiselom pavlakom dodaje 50 kcal na 100 g. Sadrži jaja i mleko, a kupovna često i gluten. Kao i sva jela sa mlevenim mesom, mora da bude dobro termički obrađena.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima porcija musake?

Porcija od oko 300 grama ima okvirno 420 do 510 kalorija, u zavisnosti od mesa i preliva.

Da li je musaka dobra za mršavljenje?

Musaka je zasitna i ima proteine, pa se u umerenoj porciji uz salatu može uklopiti u dijetu. Lakša je sa posnim mesom i manje ulja.

Koliko kalorija ima musaka sa patlidžanom?

Grčka musaka sa patlidžanom i bešamelom oko 150 do 180 kcal na 100 g, jer bešamel i pržen patlidžan nose ulje. Domaća sa pečenim (ne prženim) patlidžanom i lakšim prelivom oko 100 kcal na 100 g.

Da li musaka sme u dijeti?

Sme, kao odmerena porcija od 250 do 300 g bez hleba, sa salatom. Lakša domaća verzija sa posnim mesom i bez pavlake je odličan obrok za mršavljenje jer ima proteine, ugljene hidrate i drži sitost.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo