Brz odgovor: Tuna u konzervi, u sopstvenom soku i ocedjena, ima približno 116 kalorija na 100 grama.

Cena u marketima: od 806 din/kg (Univerexport) do 1.000 din/kg, u proseku oko 902 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 475 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Tuna
Tuna. Foto: Samee Anderson / Unsplash

Nutritivna vrednost tune po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije116 kcal
Proteini26 g
Ugljeni hidrati0 g
Masti1 g
Vlakna0 g

Kalorije po veličini konzerve

PorcijaKalorije
Manja konzerva (80g, ocedjeno)~93 kcal
Standardna konzerva (150g, ocedjeno)~174 kcal
Velika konzerva (185g, ocedjeno)~215 kcal

Konzerva u vodi naspram u ulju

Tuna u konzervi je jedan od najpraktičnijih izvora proteina po kaloriji: samo 116 kalorija i 26 grama proteina na 100 grama kada je ocedjena od tečnosti. To je gotovo isti odnos proteina i kalorija kao kod pilećih prsa, uz dodatnu prednost brze pripreme bez kuvanja.

Ključna razlika je u tečnosti u kojoj je konzervirana: tuna u sopstvenom soku ili vodi zadržava nisku kalorijsku vrednost, dok tuna u ulju može imati i preko 190 kalorija na 100 grama zbog upijenog ulja. Ako brojiš kalorije, uvek proveri deklaraciju i ocedi tečnost pre merenja.

Ubaci tunu u ishranu i proveri kako se uklapa u tvoj dnevni kalorijski cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti tune po porciji

Tunjevina u vodi ima 116 kcal na 100 g oceđene mase, sa 26 g proteina i svega 1 g masti, najbolji odnos proteina i kalorija od svih namirnica u našoj bazi. Konzerva od 150 g oceđene tune ima 39 g proteina za 174 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manja porcija (100 g)116 kcal26 g0 g1 g
Srednja porcija (150 g)174 kcal39 g0 g1,5 g
Veća porcija (200 g)232 kcal52 g0 g2 g

Porcija "srednja porcija" od 150 g pokriva oko 9% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 78% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 170 g tune.

Tuna u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Tuna11626010
Pileća prsa1653103,6-
Sardina20824,6011,5-
Losos206220130
Jaja155131,111-
Mladi sir98113,44,3-

Tunjevina u vodi ima čak i manje kalorija po gramu proteina od pilećih prsa. Sardine i losos su kaloričniji, ali daju omega-3 kojih u konzerviranoj tuni ima malo. Jaja i mladi sir su alternativni brzi proteini sa nešto više kalorija.

Kako uklopiti tunu u ishranu

Tunjevina iz konzerve je najbrži proteinski obrok koji postoji: otvoriš, ocediš i pojedeš uz salatu ili na hlebu. U ishrani za mršavljenje je zato jedna od najkorišćenijih namirnica; konzerva i velika salata su obrok od 250 kcal sa 40 g proteina.

Sveža tuna sa roštilja (steak) je druga kategorija: oko 130 do 150 kcal na 100 g i bogatija omega-3 od konzervirane, ali skupa. Tuna u ulju je 190 do 200 kcal na 100 g ako se ocedi, i skoro 300 ako se ne ocedi.

Na šta obratiti pažnju

Tuna je velika riba i nakuplja živu: odrasli do 2 do 3 konzerve nedeljno, trudnice i deca manje, i biraj vrste "skipjack" ili "light" koje imaju manje žive od albakora. Konzerva ima 300 do 400 mg natrijuma. Tuna salata iz prodavnice sa majonezom ima 250 do 300 kcal na 100 g.

Često postavljana pitanja

Da li je tuna u ulju kaloričnija od tune u vodi?

Da, značajno: tuna u ulju može imati i preko 190 kalorija na 100 grama zbog upijenog ulja, dok tuna u vodi ili sopstvenom soku ima oko 116 kalorija na 100 grama.

Koliko proteina ima konzerva tune?

Standardna konzerva tune od 150 grama, ocedjena, ima oko 39 grama proteina, što je čini jednim od najefikasnijih izvora proteina po kalorijama.

Da li je tuna dobra za mršavljenje?

Tuna u vodi je odličan izbor za mršavljenje zbog visokog sadržaja proteina i niske kalorijske vrednosti. Bira se tuna u sopstvenom soku ili vodi umesto u ulju radi manje kalorija.

Koliko tune nedeljno je bezbedno?

Za odrasle 2 do 3 konzerve svetle tune (skipjack) nedeljno, ili jedna konzerva albakor tune. Trudnice, dojilje i deca treba da se drže donje granice. Sardine i losos su alternativa bez ograničenja zbog žive.

Koliko kalorija ima tuna salata?

Sa jogurtom umesto majoneza: konzerva tune, salata, kukuruz i jogurt oko 280 kcal. Klasična tuna salata sa 2 kašike majoneza oko 400 kcal, a kupovna tuna salata iz frižidera 250 do 300 kcal na 100 g.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo