Brz odgovor: Jagode imaju svega 32 kalorije na 100 grama. Šoljica jagoda (152g) ima približno 49 kalorija.

Cena u marketima: od 350 din/kg (Univerexport) do 550 din/kg, u proseku oko 419 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Jagode
Jagode. Foto: Natasha Skov / Unsplash

Nutritivna vrednost jagoda po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije32 kcal
Proteini0.7 g
Ugljeni hidrati7.7 g
- od toga šećeri4.9 g
Masti0.3 g
Vlakna2 g

Kalorije po porciji jagoda

PorcijaKalorije
1 srednja jagoda (12g)~4 kcal
1 šoljica (152g)~49 kcal
100g32 kcal

Zašto jagode imaju tako malo kalorija za voće

Jagode imaju visok sadržaj vode i relativno nizak sadržaj šećera u poređenju sa drugim voćem poput grožđa ili banane, što ih svrstava među voće sa najmanjom kalorijskom gustinom. Vlakna doprinose osećaju sitosti bez značajnog dodatka kalorija.

Zbog niske kalorijske vrednosti, jagode se mogu jesti u relativno velikim porcijama a da ukupan unos ostane nizak, što ih čini praktičnom užinom ili dodatkom jogurtu ili ovsenoj kaši. Smrznute jagode imaju gotovo istu nutritivnu vrednost kao sveže.

Ubaci jagode u ishranu i proveri kako se uklapa u tvoj dnevni kalorijski cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti jagoda po porciji

Jagode su među najlakšim voćem: puna šoljica od 150 g ima manje od 50 kcal, koliko ima jedna kockica čokolade. Imaju i najmanje šećera od svog voća u našoj bazi.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
1 srednja jagoda (12 g)4 kcal0,1 g0,9 g0 g
1 šoljica (152 g)49 kcal1,1 g11,7 g0,5 g

Porcija "1 šoljica" od 152 g pokriva oko 2% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 12% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 630 g jagoda.

Jagode u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Jagode320,77,70,32
Borovnice570,714,50,32,4
Trešnje631,1160,22,1
Kivi611,114,70,53
Lubenica300,67,60,20,4
Jabuka520,3140,22,4

Jagode imaju manje kalorija i šećera od borovnica i trešanja, a više vlakana od lubenice. Kivi ima više vitamina C na 100 g, ali jagode nisu daleko: 150 g jagoda pokriva celu dnevnu potrebu za vitaminom C.

Kako uklopiti jagode u ishranu

Jagode možeš jesti u velikoj količini uz zanemarljiv broj kalorija, što ih čini idealnim voćem u deficitu. Cela činija od 300 g je manje od 100 kcal. Problem nikad nisu jagode, već ono što ide uz njih: šlag, šećer, kondenzovano mleko.

Najbolja kombinacija za sitost su jagode sa proteinom: grčki jogurt, skir, mladi sir ili proteinski šejk. Time dobijaš desert koji ima 15 do 20 g proteina i manje od 200 kcal. Van sezone, zamrznute jagode imaju istu nutritivnu vrednost i mnogo nižu cenu.

Na šta obratiti pažnju

Jagode su godinama na vrhu liste voća sa najviše ostataka pesticida, pa ih temeljno operi ili kupuj od proverenog proizvođača. Brzo se kvare: ne peri ih dok ih ne jedeš. Kod male dece i osetljivih ljudi jagode su čest alergen, pa se uvode postepeno.

Preračunato: 100 kcal, 10 g proteina i dnevni unos

Brojke ispod su izračunate iz vrednosti na 100 g sa vrha stranice, da lakše uporediš ovu namirnicu sa drugima i vidiš koliko zaista ulazi u tvoj dnevni plan.

PreračunavanjeVrednost
Količina koja daje 100 kcaloko 315 g
Količina koja daje 10 g proteinaviše od 1 kilograma, nije realan izvor proteina
Proteina na svakih 100 kcal2,2 g
100 g u dnevnom unosu od 2000 kcal1,6 %

Spada u namirnice vrlo niske energetske gustine: velika količina daje malo kalorija, pa pomaže sitosti kada jedeš manje. Proteina ima malo u odnosu na kalorije, pa ih dopuni drugim namirnicama u istom obroku.

Da li se uklapa u keto, visokoproteinsku i niskomasnu ishranu

Ove ocene se odnose samo na makronutrijente. Za plan prilagođen tvojim ciljevima izračunaj potrebe u kalkulatoru kalorija.

Koliko kretanja je potrebno da se potroši

Za osobu od oko 70 kg, 100 g (32 kcal) odgovara otprilike ovoliko aktivnosti:

Ovo je gruba procena na osnovu standardnih MET vrednosti. Teža osoba troši više, lakša manje, a tačniji broj za sebe dobićeš u kalkulatoru potrošnje kalorija. Svrha nije da hranu „odrađuješ“ treningom, već da lakše osetiš koliko energije neka namirnica zaista nosi.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima šoljica jagoda?

Šoljica isečenih jagoda, teška oko 152 grama, ima približno 49 kalorija. Cela sveža jagoda srednje veličine ima oko 4 kalorije.

Da li su jagode dobre za mršavljenje?

Da, jagode imaju nisku kalorijsku gustinu i dobar sadržaj vlakana, pa se mogu jesti u većim porcijama uz mali uticaj na dnevni kalorijski unos.

Da li smrznute jagode imaju manje kalorija od svežih?

Kalorijska vrednost je gotovo identična, smrzavanje ne menja značajno broj kalorija. Razlika je uglavnom u teksturi posle odmrzavanja.

Koliko vitamina C imaju jagode?

Oko 59 mg na 100 g. Šoljica jagoda od 150 g daje oko 90 mg, što pokriva celu dnevnu preporuku za odraslu osobu, više nego jedna pomorandža.

Da li jagode podižu šećer u krvi?

Minimalno. Imaju svega 4,9 g šećera na 100 g i nizak glikemijski indeks (oko 40), pa su jedno od najbezbednijih voća za dijabetičare i za ishranu kod insulinske rezistencije.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo