Brz odgovor: Svež ananas ima oko 50 kalorija na 100 grama. Kriška od oko 85 grama ima oko 42 kalorije.

Cena u marketima: od 250 din/kg (Aman) do 952 din/kg, u proseku oko 271 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 4 lanca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Ananas
Ananas. Foto: Julien Pianetti / Unsplash

Nutritivna vrednost svežeg ananasa na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije50 kcal
Proteini0.5 g
Ugljeni hidrati13 g
- od toga šećeri9.9 g
Masti0.1 g
Vlakna1.4 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Kriška85 g~43 kcal
Šolja kockica165 g~83 kcal
Činija250 g~125 kcal

Svež ananas i ananas iz konzerve

Ananas iz konzerve u sopstvenom soku ima slične kalorije kao svež, oko 55 do 60 kcal na 100 grama, a u šećernom sirupu oko 75 do 85 kcal. Svež ananas je odličan izvor vitamina C i sadrži bromelain, enzim koji razlaže proteine, zbog čega ponekad izaziva peckanje jezika i koristi se za omekšavanje mesa.

Ananas u poređenju sa drugim voćem

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Ananas50 kcal0.5 g0.1 g1.4 g
Mandarina53 kcal0.8 g0.3 g1.8 g
Kivi61 kcal1.1 g0.5 g3 g
Banana89 kcal1.1 g0.3 g2.6 g
Lubenica30 kcal0.6 g0.2 g0.4 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti ananasa po porciji

Svež ananas ima 50 kcal na 100 g, skoro isključivo iz šećera. Kriška od 85 g je oko 43 kcal, a činija od 250 g oko 125 kcal, što je i dalje manje od jedne kifle.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Kriška (85 g)43 kcal0,4 g11 g0,1 g
Šolja kockica (165 g)83 kcal0,8 g21,4 g0,2 g
Činija (250 g)125 kcal1,3 g32,5 g0,3 g

Porcija "šolja kockica" od 165 g pokriva oko 4% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 9% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 400 g ananasa.

Tabela: ananas i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Ananas500,5130,11,4
Dinja340,88,20,20,9
Lubenica300,67,60,20,4
Mandarina530,813,30,31,8
Kivi611,114,70,53
Grožđe690,7180,20,9

Ananas je po kalorijama između dinje i grožđa: slađi je od lubenice i dinje, a lakši od grožđa. Kivi mu je blizak po kalorijama, ali sa dvostruko više vlakana i vitamina C.

Kako uklopiti ananas u ishranu

Ananas je sladak, sočan i osvežavajući, i to je razlog zašto se lako pojede pola ploda. Odmeri porciju od 150 do 200 g, oko 75 do 100 kcal, i pojedi je kao užinu ili desert posle proteinskog obroka. Bromelain iz ananasa pomaže varenju proteina, pa uz meso ima smisla.

Ananas na roštilju ili u voku sa piletinom i paprikom daje slatko-kiselo jelo bez dodatog šećera. Zamrznute kockice ananasa u blenderu sa jogurtom su brz "sorbe" od 100 kcal.

Na šta obratiti pažnju

Ananas iz konzerve u sirupu ima 60 do 80 kcal na 100 g i duplo više šećera; ako ga kupuješ, uzmi u sopstvenom soku i ocedi. Bromelain nadražuje sluzokožu usta i jezika, pa peckanje posle veće količine je normalno. Sok od ananasa je bez vlakana, oko 53 kcal na 100 ml, i lako se popije pola litra.

Često postavljana pitanja

Da li ananas sagoreva masti?

Ne. Bromelain iz ananasa ne topi masti, to je mit. Ananas je samo nisko kalorično voće koje se lako uklapa u dijetu.

Koliko kalorija ima ceo ananas?

Srednji ananas ima oko 900 grama jestivog dela, što je oko 450 kalorija.

Koliko šećera ima ananas?

Oko 10 g na 100 g, odnosno 15 do 20 g u porciji od 150 do 200 g. Glikemijski indeks je srednji do visok (oko 59 do 66), pa dijabetičari ananas jedu u manjoj porciji i uz obrok, ne na prazan stomak.

Da li je ananas dobar posle treninga?

Jeste, kao brz izvor ugljenih hidrata za obnovu glikogena, uz bromelain koji može pomoći kod upala i bolova u mišićima. Kombinuj ga sa izvorom proteina, na primer 150 g ananasa i šejk ili grčki jogurt.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo