Brz odgovor: Kokice na vazduhu (bez masti) imaju oko 387 kalorija na 100g. Sa puterom/uljem, taj broj raste na 480–550 kalorija na 100g.

Cena u marketima: od 417 din/kg (Lidl) do 982 din/kg, u proseku oko 470 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 362 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Kokice
Kokice. Foto: Georgia Vagim / Unsplash

Nutritivna vrednost kokica po 100g

NutrijentAir-popped (bez masti)Sa puterom/uljem
Kalorije387 kcal~480–550 kcal
Proteini13 g~9 g
Ugljeni hidrati78 g~58 g
Masti4.5 g~28–35 g
Vlakna15 g~10 g

Zašto priprema pravi ogromnu razliku

Kokice su, u osnovi, cela žitarica sa solidnim sadržajem vlakana (15g na 100g u air-popped verziji) i relativno niskom kalorijskom vrednošću za grickalicu. Problem nastaje kada se prave sa dodatim uljem, puterom, karamelom ili sirom: tipične kokice iz bioskopa ili mikrotalasne kesice mogu imati i 550 kalorija na 100 grama, gotovo 40% više od verzije pravljene na vazduhu.

Ako želiš kokice kao redovnu užinu tokom mršavljenja, najbolja opcija je pravljenje na vazduhu (popcorn mašina ili na šporetu bez ulja) uz začine poput soli, paprike ili nutritivnog kvasca umesto putera, čime zadržavaš zapreminu i sitost uz znatno manje kalorija.

Ubaci kokice u plan ishrane: proveri kako se uklapaju u tvoj dnevni kalorijski cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Recept: Kako se kokice prave kod kuće u šerpi, bez mikrotalasne, pogledajte na Tanjiru: recept za kokice.

Makronutrijenti kokica po porciji

Kokice bez ulja imaju 387 kcal na 100 g, ali su toliko lagane da je velika činija svega 30 g, odnosno 116 kcal. Sa 15 g vlakana na 100 g, kokice su cela žitarica sa više vlakana od integralnog hleba.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Šaka kokica (10 g)39 kcal1,3 g7,8 g0,5 g
Činija kokica na vazduhu (30 g)116 kcal3,9 g23,4 g1,3 g
Velika činija (50 g)194 kcal6,5 g39 g2,3 g

Porcija "činija kokica na vazduhu" od 30 g pokriva oko 6% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 18% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 8% minimalnog unosa proteina (50 g). Za 200 kcal dobijaš svega oko 50 g kokica, pa je merenje porcije ovde važnije nego kod većine namirnica.

Kokice u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Kokice38713784,515
Smoki5001252273
Pomfrit3123,441153,8
Kuvani kukuruz963,4211,52,4
Plazma keks4401171123
Dvopek410137274

Kokice na vazduhu su najlakša grickalica u tabeli po porciji, iako su na 100 g slične smokiju: razlika je što se 100 g kokica teško pojede, a 100 g smokija lako. Kukuruz je tu kao izvor: kokice su sušeni kukuruz, četiri puta koncentrisaniji.

Kako uklopiti kokice u ishranu

Kokice pripremljene na vazduhu ili u šerpi sa kašičicom ulja su verovatno najbolja grickalica uz film u deficitu: velika činija od 30 g je 120 kcal, sadrži 4,5 g vlakana i traje dugo. Zamena kesice čipsa (550 kcal) kokicama štedi 400 kcal po večeri.

Začini rešavaju ukus bez kalorija: so, dimljena paprika, beli luk u prahu, čili, ili kašičica parmezana. Kokice iz mikrotalasne sa puterom su druga stvar: 480 do 550 kcal na 100 g i dosta soli.

Na šta obratiti pažnju

Kokice iz bioskopa su 800 do 1.200 kcal za veliku kutiju zbog kokosovog ulja i "putera". Mikrotalasne sa maslacem 480 do 550 kcal na 100 g. Karamelizovane kokice su slatkiš, oko 420 kcal na 100 g sa 60 g šećera. Cela zrna su rizik od gušenja za malu decu.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija imaju kokice napravljene na vazduhu?

Kokice napravljene na vazduhu (air-popped), bez ulja i putera, imaju oko 387 kalorija na 100 grama.

Zašto kokice iz bioskopa ili mikrotalasne imaju mnogo više kalorija?

Kokice iz bioskopa ili mikrotalasne pećnice se prave uz dodato ulje, puter i so, što podiže kalorijsku vrednost na 480-550 kalorija na 100 grama: skoro 40% više od kokica pravljenih na vazduhu.

Da li su kokice zdrava užina?

Kokice pravljene na vazduhu su cela žitarica bogata vlaknima (15g/100g) i mogu biti sit izbor užine uz umerenu kalorijsku vrednost. Verzije sa dodatim uljem, karamelom ili sirom gube veći deo tih prednosti.

Koliko kalorija imaju kokice iz bioskopa?

Mala kutija oko 400 kcal, srednja 600 do 800, velika 1.000 do 1.200 kcal, zbog ulja i puter arome. Deset puta više od domaćih na vazduhu za sličnu zapreminu.

Da li su kokice zdrave?

Domaće na vazduhu ili sa malo ulja jesu: cela žitarica, 15 g vlakana na 100 g, antioksidansi i malo kalorija po porciji. Mikrotalasne sa puterom i bioskopske nisu, zbog ulja, soli i aditiva.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo