Brz odgovor: Dinja ima oko 34 kalorije na 100 grama. Kriška od oko 200 grama ima oko 70 kalorija.

Cena u marketima: od 60 din/kg (Aman) do 80 din/kg, u proseku oko 77 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 4 lanca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Nutritivna vrednost dinje na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije34 kcal
Proteini0.8 g
Ugljeni hidrati8.2 g
- od toga šećeri7.9 g
Masti0.2 g
Vlakna0.9 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Mala kriška150 g~51 kcal
Kriška200 g~68 kcal
Pola manje dinje500 g~170 kcal

Dinja ili lubenica

Dinja ima nešto više kalorija od lubenice, ali i znatno više vitamina A (beta-karotena) i vitamina C. Obe su uglavnom voda, pa su odlična letnja užina sa malo kalorija. Dinja se često služi uz pršut: 30 grama pršute dodaje oko 70 do 90 kalorija.

Dinja u poređenju sa drugim voćem

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Dinja34 kcal0.8 g0.2 g0.9 g
Lubenica30 kcal0.6 g0.2 g0.4 g
Jagode32 kcal0.7 g0.3 g2 g
Breskva39 kcal0.9 g0.3 g1.5 g
Jabuka52 kcal0.3 g0.2 g2.4 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti dinje po porciji

Dinja je 90% voda, pa je kriška od 200 g svega 68 kcal, a pola manje dinje oko 170 kcal. Makroi po porciji su u tabeli; kao i kod svog voća, gotovo sve je ugljeni hidrat.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Mala kriška (150 g)51 kcal1,2 g12,3 g0,3 g
Kriška (200 g)68 kcal1,6 g16,4 g0,4 g
Pola manje dinje (500 g)170 kcal4 g41 g1 g

Porcija "kriška" od 200 g pokriva oko 3% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 7% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 590 g dinje.

Tabela: dinja i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Dinja340,88,20,20,9
Lubenica300,67,60,20,4
Breskva390,99,50,31,5
Jagode320,77,70,32
Ananas500,5130,11,4
Kruška570,4150,13,1

Dinja je nešto kaloričnija od lubenice, ali i dalje među najlakšim voćem, na nivou breskve. U odnosu na ananas ima manje šećera, a od kruške ima znatno manje vlakana, pa ne drži sitost dugo.

Kako uklopiti dinju u ishranu

Dinja je letnje voće koje odlično hidrira i puni stomak uz malo kalorija, pa možeš pojesti veliku porciju bez brige. Za sitost joj nedostaju vlakna i proteini, pa je kombinacija sa pršutom ili sirom klasika koja ima smisla: slatko voće plus so i proteini.

Dinja ima visok glikemijski indeks (oko 65), ali malo ugljenih hidrata po porciji, pa je glikemijsko opterećenje nisko. Drugim rečima, kriška dinje ne podiže šećer koliko bi se očekivalo, ali pola dinje na prazan stomak može.

Na šta obratiti pažnju

Dinja se brzo kvari kad se iseče: čuvaj je u frižideru pokrivenu i pojedi u roku od dva dana, jer je nekoliko puta bila izvor salmonele preko kore. Operi koru pre sečenja. Kod nadimanja i sindroma iritabilnog creva dinja spada u namirnice koje mogu smetati u većim količinama.

Često postavljana pitanja

Da li je dinja dobra za mršavljenje?

Jeste. Ima malo kalorija i puno vode, pa je slatka užina koja lako staje u kalorijski deficit.

Koliko kalorija ima cela dinja?

Srednja dinja sa oko 1 kg jestivog dela ima oko 340 kalorija.

Koliko kalorija ima kriška dinje?

Kriška od 200 g ima oko 68 kcal, a manja od 150 g oko 51 kcal. Cela dinja od kilogram i po jestivog dela ima oko 500 kcal.

Da li dinja goji uveče?

Ne. Dinja uveče ima istih 34 kcal na 100 g kao i danju. Jedino na šta treba paziti je da zbog velike količine vode može buditi noću, ako pojedeš pola dinje pred spavanje.

Koliko šećera ima dinja?

Oko 7,9 g na 100 g, odnosno 16 g u kriški od 200 g. To je manje nego u jabuci ili banani iste težine, ali se dinja brže vari jer ima svega 0,9 g vlakana.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo