Brz odgovor: Indijski orah ima oko 553 kalorije na 100 grama. Šaka od 30 grama ima oko 166 kalorija i 5 grama proteina.

Cena u marketima: od 1.200 din/kg (Univerexport) do 4.533 din/kg, u proseku oko 1.437 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 799 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Indijski orah
Indijski orah. Foto: Kischmisch / Unsplash

Nutritivna vrednost indijskog oraha na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije553 kcal
Proteini18 g
Ugljeni hidrati30 g
- od toga šećeri5.9 g
Masti44 g
Vlakna3.3 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Nekoliko komada (10 g)10 g~55 kcal
Šaka30 g~166 kcal
Kesica od 50 g50 g~277 kcal

Vitamini i minerali u indijskom orahu

Indijski orah je bogat magnezijumom, bakrom, cinkom i gvožđem. Većina njegovih masti je mononezasićena, ista vrsta kao u maslinovom ulju. U odnosu na druge orašaste plodove ima nešto više ugljenih hidrata i manje masti, pa je blaži i kremastiji.

Kako jesti indijski orah a ne preterati

Indijski orah u poređenju sa drugim orašastim plodovima

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Indijski orah553 kcal18 g44 g3.3 g
Badem579 kcal21 g50 g12.5 g
Orah654 kcal15 g65 g6.7 g
Kikiriki567 kcal26 g49 g8.5 g
Kikiriki puter588 kcal25 g50 g6 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti indijskog oraha po porciji

Indijski orah ima 553 kcal na 100 g, sa 18 g proteina, 30 g ugljenih hidrata (najviše među orašastim plodovima) i 44 g masti. Šaka od 30 g je 166 kcal, kesica od 50 g 277 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Nekoliko komada (10 g)55 kcal1,8 g3 g4,4 g
Šaka (30 g)166 kcal5,4 g9 g13,2 g
Kesica od 50 g (50 g)277 kcal9 g15 g22 g

Porcija "šaka" od 30 g pokriva oko 8% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 4% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 11% minimalnog unosa proteina (50 g). Za 200 kcal dobijaš svega oko 35 g indijskog oraha, pa je merenje porcije ovde važnije nego kod većine namirnica.

Tabela: indijski orah i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Indijski orah5531830443,3
Badem57921225012,5
Orah6541514656,7
Kikiriki5672616498,5
Kesten2453,2532,25,1
Semenke suncokreta58420,82051,58,6

Indijski orah ima najmanje masti i najviše ugljenih hidrata među pravim orašastim plodovima, pa je i nešto lakši po kalorijama, ali ima i najmanje vlakana (3,3 g naspram 12,5 kod badema). Kesten je posebna kategorija sa upola manje kalorija.

Kako uklopiti indijski orah u ishranu

Indijski orah je mek, sladak i kremast, i baš zato se lako pojede kesica: za razliku od badema, ne zahteva mnogo žvakanja i slabije zasićuje po kaloriji. Odbroj 15 do 18 komada (30 g) i skloni kesicu.

Njegova prava snaga je u kuhinji: namočen i izblendan daje kremaste sosove, "sir" i mleko za veganska jela, i zamenjuje pavlaku u kari jelima. Bogat je bakrom i magnezijumom (šaka pokriva 20% dnevne potrebe za magnezijumom).

Na šta obratiti pažnju

Indijski orah se prodaje isključivo termički obrađen jer ljuska sadrži urušiol (kao otrovni bršljan); "sirov" na pakovanju znači samo nepržen. Alergen je. Slani i pečeni u ulju imaju dodatne kalorije i so. Zbog oksalata ne preterivati kod bubrežnog kamenja.

Često postavljana pitanja

Koliko indijskog oraha dnevno je u redu?

Za većinu ljudi jedna šaka, oko 30 grama dnevno, je dobra količina: daje zdrave masti i minerale uz oko 165 kalorija.

Da li indijski orah goji?

Kalorijski je gust, pa se u velikim količinama lako pređe dnevni unos. U umerenim porcijama ne goji više od drugih namirnica, a zbog masti i proteina dobro zasićuje.

Koliko indijskog oraha dnevno?

Šaka od 25 do 30 g, oko 15 do 18 komada, je uobičajena porcija od 140 do 170 kcal. Više nije štetno, samo kalorično.

Da li indijski orah ima puno ugljenih hidrata?

Za orašasti plod da: 30 g na 100 g, od čega 6 g šećer i 3 g vlakna. Šaka od 30 g ima oko 9 g ugljenih hidrata, što ga čini manje pogodnim za strogu keto ishranu od badema ili oraha.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo