Brz odgovor: Badem ima oko 579 kalorija na 100 grama: standardna šaka od 30g (oko 23 badema) ima približno 174 kalorije.

Cena u marketima: od 1.033 din/kg (Maxi) do 1.500 din/kg, u proseku oko 1.067 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 508 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Badem
Badem. Foto: Mockupo / Unsplash

Nutritivna vrednost badema po 100g

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije579 kcal
Proteini21 g
Ugljeni hidrati22 g
- od toga šećeri4.4 g
Masti50 g
Vlakna12.5 g

Kalorije po uobičajenim količinama

PorcijaTežinaKalorije
10 badema (~12g)12 g~70 kcal
Šaka / 23 badema (30g)30 g~174 kcal
50g badema50 g~290 kcal

Zašto je badem gust izvor kalorija

Badem je bogat zdravim nezasićenim mastima (50g na 100g), što ga čini jednim od kalorijski najgušćih namirnica u biljnom svetu: svega 30 grama (mala šaka) nosi skoro 175 kalorija. Uz to, badem sadrži i solidnu količinu proteina (21g) i vlakana (12.5g) na 100 grama.

Zbog visoke kalorijske gustine, badem (kao i ostali orašasti plodovi) je namirnica kod koje merenje porcije ima veliki značaj: jedenje 'iz kese' bez merenja lako dovodi do unosa 300-400 dodatnih kalorija u toku dana bez svesnosti o tome.

Badem ti je deo užine? Izračunaj svoj dnevni kalorijski cilj da uklopiš i orašaste plodove.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti badema po porciji

Badem ima 579 kcal na 100 g, sa 21 g proteina, 12,5 g vlakana i 50 g masti, uglavnom mononezasićenih. Deset badema (12 g) je 70 kcal, a šaka od 23 badema (30 g) 174 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
10 badema (12 g)69 kcal2,5 g2,6 g6 g
Šaka / 23 badema (30 g)174 kcal6,3 g6,6 g15 g
50g badema (50 g)290 kcal10,5 g11 g25 g

Porcija "šaka / 23 badema" od 30 g pokriva oko 9% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 15% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 13% minimalnog unosa proteina (50 g). Za 200 kcal dobijaš svega oko 35 g badema, pa je merenje porcije ovde važnije nego kod većine namirnica.

Badem u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Badem57921225012,5
Orah6541514656,7
Kikiriki5672616498,5
Indijski orah5531830443,3
Semenke suncokreta58420,82051,58,6
Kikiriki puter5882520506

Badem ima manje kalorija od oraha, više vlakana od svih u tabeli i drugi je po proteinima posle kikirikija. Po vitaminu E je najbogatiji orašasti plod. Kikiriki puter je tu jer se često koristi u istoj ulozi, sa istim kalorijama i manje vlakana.

Kako uklopiti badem u ishranu

Badem je verovatno najbolji orašasti plod za užinu u deficitu: 12,5 g vlakana na 100 g i čvrsta tekstura koja zahteva žvakanje daju dobru sitost. Odbroj 10 do 15 komada (70 do 105 kcal) i to je užina uz voće ili jogurt.

Badem se u ishrani za masu koristi kao lak način da se dodaju kalorije: 50 g badema (290 kcal) u smutiju ne opterećuje stomak. Bademovo brašno i puter od badema imaju istu kalorijsku gustinu kao ceo badem, a bademovo "mleko" skoro nikakvu hranljivu vrednost.

Na šta obratiti pažnju

Badem je jak alergen. Gorki badem sadrži amigdalin i ne jede se sirov. Pečeni slani bademi imaju istu kalorijsku vrednost uz dodatu so. Bademovo mleko iz prodavnice ima 13 do 25 kcal na 100 ml i skoro nimalo proteina; nije zamena za kravlje u nutritivnom smislu. Kod bubrežnog kamenja oksalati iz badema su faktor u velikim količinama.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima šaka badema?

Standardna šaka badema (oko 30 grama, 23 badema) ima približno 174 kalorije.

Da li je badem dobar izbor za mršavljenje?

Badem može biti deo plana za mršavljenje zbog proteina i vlakana koji doprinose sitosti, ali zbog visoke kalorijske gustine mora se meriti porcija, ne jesti neograničeno.

Koliko badema je jedna preporučena porcija?

Oko 20-25 grama (15-20 badema) je uobičajena porcija koja se koristi kao referenca u planovima ishrane, i nosi otprilike 115-145 kalorija.

Koliko badema dnevno je u redu?

Šaka od 20 do 25 badema (oko 30 g, 175 kcal) dnevno je standardna porcija u studijama o zdravlju srca. U deficitu 10 do 15 badema kao užina, u ishrani za masu i više.

Koliko proteina ima 100 g badema?

Oko 21 g, što je za biljnu hranu visoko, ali dolazi uz 579 kcal. Šaka od 30 g daje 6 g proteina, koliko jedno jaje, za dva i po puta više kalorija.

Koliko kalorija ima jedan badem?

Jedan badem teži oko 1,2 g i ima oko 7 kalorija. Deset badema ima oko 70 kalorija.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo